Program główny

13-ta edycja Brave Festival o tytule „Widzialni-Niewidzialni” odkryje przed widzami szereg unikatowych, często trudno dostępnych szerszej publiczności, zjawisk artystycznych.11 zaproszonych artystów lub grup twórczych łączy zdecydowanie społeczny charakter oraz fakt, że wszystkie wykorzystują sztukę - przede wszystkim muzykę i teatr - nie jako rozrywkę i ozdobnik, ale jako narzędzie wpływu na przemiany społeczne i zastałą rzeczywistość oraz jako broń przeciwko niesprawiedliwości i wykluczeniu.

Coraz częściej mam wrażenie, że ludzi dokonujących pozytywnych zmian w świecie jest więcej niż tych, którzy chcą go niszczyć. Niestety – dobro nie jest tak spektakularne jak przemoc, wojna i śmierć. Media karmią się negatywnym obrazem świata. Doszło do sytuacji, w której komercyjny gust i pieniądze decydują o tym, jakiego rodzaju informacje trafią do odbiorców. Wiadomości o lokalnych wydarzeniach docierają do globalnej społeczności i wszyscy żyją tym samym dramatem. Dziś trudno sobie wyobrazić, że wojna w Syrii oraz setki tysięcy uchodźców to jeden z bardzo wielu trudnych tematów naszej planety. Jednak nie jedyny, niestety.
Każda społeczność, każdy naród ma również swoistych „wybrańców”. Jednostki oraz organizacje wiedzące, że tworzenie i porozumienie to jedyna droga dla nas wszystkich. I choć pokazywane są nam przysypane gruzami dzieci, niestety rzadko dowiadujemy się o tysiącach tych, którzy rozbrajają wojny i konflikty, zanim te nadejdą.
Tegoroczny Brave Festival –„Widzialni/Niewidzialni”– mówi o zaledwie garstce odważnych, którzy wybrali tworzenie, poezję, teatr, muzykę i w swoich społecznościach walczą z zagrożeniami i uprzedzeniami. Dokonują wielkiej pracy – medialnym stereotypom przeciwstawiają ścieżki indywidualne, wnosząc do świata wartości pełne empatii. Są lokalnie widzialni, globalnie w zasadzie nie istnieją. Tegoroczny Brave pokazuje ludzi odnoszących się do problemów, konfliktów, przemocy lub wykorzenienia w sposób niezwykle konstruktywny – poprzez sztukę.
Grupa albinosów z Tanzanii to osoby napiętnowane, prześladowane, uznawane często za duchy, przede wszystkim zaś zmuszone do ukrywania się przez całe życie.W Afryce bowiem ciało albinosa i jego części to fetysze. Poluje się więc na nich, by zyskać zdumiewające swoim okrucieństwem trofeum. 
Orkiestra symfoniczna syryjskich uchodźców to profesjonalni muzycy, którzy podobnie jak setki tysięcy innych uciekli z kraju przed śmiercią. Jako artyści, swoją działalnością mają nadzieję zmienić powszechny w Europie paradygmat „obcego, który nam zagraża”.
Każda grupa i każdy artysta na swój sposób komentują to, co w pełnym zawirowań i obyczajowych uprzedzeń społeczeństwie daje się pokojowo zmienić. Wszyscy oni pozytywnie wpływają na swoje społeczności. Mówią wprost lub metaforycznie – każdy twardy przesąd lub stereotyp prowadzi do przemocy. „Jesteśmy artystami, aby nikt nie cierpiał”– tak mogłoby brzmieć motto tegorocznej edycji Brave Festivalu.
Dyrektor artystyczny Grzegorz Bral