Menes la Plume

Kiedy:
piątek 20.07.2018
Godzina:
21:00
czas trwania:
60 min
Gdzie:
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Bilety:

35*/40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Demokratyczna Republika Konga/Malawi

Popularny hip-hopowy muzyk i poeta z Demokratycznej Republiki Konga – Menes la Plume – i polityczny uciekinier mieszkający w obozie uchodźców w Malawi – Trésor Nzengu Mpauni – to ta sama osoba. Dziś pracuje z afrykańskimi uchodźcami, a sztukę traktuje jako narzędzie walki o prawa człowieka.
Menes la Plume, ceniony muzyk i performer poetyckich slamów, jako członek kongijskiej elity kulturalnej próbował, jak sam mówi, otworzyć rodakom oczy na brutalną rzeczywistość swojego kraju. Reżim uznał, że zagraża on władzy, musiał więc ratować się i uciekać. Tak znalazł się w obozie dla uchodźców Dzaleka w Malawi. Tysiące uciekinierów z Konga, Rwandy, Somalii, Etiopii i innych krajów Afryki dotkniętych konfliktami oraz biedą czeka w nim bez końca na lepszą przyszłość, choćby w odległej Ameryce czy Europie. W tym skrajnie trudnym środowisku, pełnym beznadziei, frustracji i przemocy, dawny celebryta zaznał życia, jakiego dotąd nie doświadczył. Począwszy od braku własnego kąta do spania – w Dzaleka dzielił pomieszczenie z 13 innymi azylantami. 

Życie w zawieszeniu, bez możliwości zarobkowania i swobodnego opuszczania obozu, przypłacił półroczną depresją. Wydobył się z niej, pomagając podobnym sobie życiowym rozbitkom dzięki jedynemu lekarstwu, jakie znał: twórczości. Nawiązał współpracę z innymi artystami w obozie. Zaczęło się od wspólnego muzykowania, a skończyło na zorganizowaniu jedynego międzynarodowego festiwalu muzycznego w obozie uchodźców – Tumaini Festival. Co roku najlepsi muzycy z Malawi, a także zagraniczne gwiazdy łączą siły z artystami z Dzaleka. Mieszkańcy obozu pracują przy produkcji i obsłudze imprezy (od stoisk z jedzeniem po sprzedaż rękodzieła). Mogą oderwać się na chwilę od swego niełatwego życia, ale przede wszystkim zyskują poczucie własnej wartości i zachętę do podejmowania inicjatywy.

Menes la Plume wrócił też na scenę, a jego poezja i muzyka zostały docenione w Malawi. Tworzy w języku francuskim, angielskim, suahili i lingala, inspirację czerpiąc z przeżyć uchodźców. Opowiada o doświadczeniu straty, trwaniu w marazmie, bezdomności i oczekiwaniu na szansę, by rozpocząć wszystko na nowo. W 2015 roku dzięki crowdfundingowej zbiórce wydał poetycki album Far from Home. Często występuje z przyjaciółmi uchodźcami – muzykami i wokalistami. Odkąd w 2016 roku dostał paszport dyplomatyczny, może prezentować swoją twórczość także za granicą. We Wrocławiu zagra z artystami malawijskimi. Podczas koncertów nie waha się szokować – opowiada bez ogródek o traumie życia na uchodźstwie i podzielonym świecie. Uchodźców pokazuje jako ludzi takich jak każdy z nas, zmuszonych przez los, politykę czy historię do funkcjonowania w sytuacji bez wyjścia, na którą nie mają wpływu. \

Reportaż telewizji Al-Jazeera o Menes la plume:

Oficjalny kanał artysty:

https://soundcloud.com/menes-la-plume