Otwarcie Brave Festival 2018 | Syrian Expat Philharmonic Orchestra

Kiedy:
piątek 13.07.2018
Godzina:
19:00
Gdzie:
Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35
Bilety:

25-70*/30-80 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
z towarzyszeniem Orkiestry Leopoldinum (Syria/Polska)

Wybitni syryjscy filharmonicy, uciekający przed wojną i rozproszeni po Europie, stworzyli w Niemczech wyjątkową orkiestrę na wygnaniu. Pod wodzą kontrabasisty Raeda Jazbeha udowadniają, że wojenni uchodźcy z Syrii mają wkład w światową kulturę najwyższej klasy.

Mieszkający obecnie w Bremie, Jazbeh – wcześniej muzyk orkiestry symfonicznej w Damaszku – w 2015 roku wpadł na pomysł stworzenia zespołu wraz z kolegami, którzy po wybuchu konfliktu zbrojnego w Syrii znaleźli schronienie w Niemczech, Belgii, Holandii, we Francji i w innych krajach Unii Europejskiej. W ojczyźnie należeli do elity, byli wirtuozami orkiestr w Damaszku i Aleppo, ale polityka i wojna domowa zmusiły ich, by z dnia na dzień porzucili życiowy dorobek i stali się uchodźcami. Wielu z nich zapłaciło za to depresją, utratą społecznego prestiżu, tęsknotą za domem. SEPO stała się ich nową muzyczną rodziną. Latem po raz pierwszy wystąpią w Polsce, otwierając 13. edycję Brave Festivalu „Widzialni / Niewidzialni”.

Założyciel SEPO długo poszukiwał dawnych kolegów przez media społecznościowe. Odnalazł m.in. skrzypaczkę Michellę Kasas, kontynuującą we Francji studia muzyczne, czy małżeństwo wirtuozów smyczkowych Hivran i Jihada, którzy z dziećmi przeszli przez obóz uchodźców, a teraz grają w berlińskiej orkiestrze. Albo trębacza Dolama Shabaha, który w Syrii musiał porzucić ukochany instrument i po wycieńczającej wędrówce przez Turcję, Serbię, Węgry osiadł w Niemczech, by w końcu wrócić do muzyki. Podobnie jak wielu innych członków orkiestry, mających za sobą równie dramatyczne przejścia.


Jak mówi Raed Jazbeh – to nie jest zespół uchodźców, ale profesjonalna orkiestra na wygnaniu. Wykonują zarówno klasykę światową, jak i kompozycje z obszaru muzyki syryjskiej oraz arabskiej. Koncertując, muzycy podejmują próbę zachowania kultury wysokiej ich kraju i wyjścia poza temat wojny, dominujący w medialnej narracji o Syrii. Swoją działalnością starają się też przełamywać negatywny stereotyp syryjskiego uchodźcy, pokazać utalentowanych twórców wnoszących do europejskiej kultury wartościowe i unikatowe elementy. 

O wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczy jego obecność na festiwalach muzyki klasycznej i w największych salach koncertowych Europy, m.in: Konzerthaus Berlin, Malmö Live Konserthus Sweden czy Megaron Concert Hall w Atenach. 

Podczas Brave Festivalu SEPO wystąpi w 25-osobowym składzie z towarzyszeniem polskich muzyków z Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, wspólnie zapraszając na koncert smyczkowy. W programie repertuar syryjskich kompozytorów muzyki poważnej, jak również zestaw kilku kompozycji wybitnych polskich twórców. Orkiestra Syryjska po raz pierwszy w historii wystąpi w Polsce i zagra utwory Karłowicza, Kilara i Góreckiego. Dla polskich muzyków to również pierwsze spotkanie z klasycznym repertuarem syryjskim. 

Współorganizator koncertu: Opera Wrocławska - Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Reportaże o zespole:

 

 

https://edition.cnn.com/2016/11/20/asia/syrian-orchestra-ime/index.html

https://www.arte.tv/en/videos/071543-000-A/the-syrian-orchestra-of-exiled-musicians/