Alessandro Schiattarella | Powiedz, gdzie to jest?

Kiedy:
niedziela 15.07.2018
Godzina:
17:30
czas trwania:
45 min
Gdzie:
Teatr Polski - Scena na Świebodzkim, plac Orląt Lwowskich 20c
Bilety:

35*/40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Szwajcaria

Włosko-szwajcarski tancerz i choreograf, zmagający się z neurologiczną chorobą mięśni, osobisty dramat przekuwa w sceniczny esej o inności i poszukiwaniu własnej formuły istnienia.

Czy w świecie tańca, gdzie rządzi perfekcyjne ciało i obsesyjna kontrola każdego ruchu, jest miejsce dla kogoś, kto nie spełnia tych standardów? To pytanie stawia w swoich pracach Alessandro Schiattarella – urodzony w Neapolu w 1982 roku tancerz współczesny, absolwent Rudra Béjart School, mieszkający i tworzący dziś w Szwajcarii. W swoich pracach skupia się na temacie „mniej widocznej niepełnosprawności”.
W wieku 15 lat zapadł na neurologiczno-mięśniową chorobę Hirayamy (odmiana stwardnienia zanikowego bocznego), która powoli zmniejszała siłę jego rąk. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery tancerza w renomowanych, międzynarodowych zespołach, takich jak: Béjart Ballet w Lozannie, Ballet du Grand Théâtre, East West Theater Company w Sarajewie czy Scapino Ballet w Rotterdamie. W 2015 roku otrzymał nagrodę Choreographic Captures Competition za wideo-choreografię pt. Mani-Cure.

Spektakl Powiedz, gdzie to jest (Tell me where it is) jest rozwinięciem i kontynuacją jego solowego projektu Altrove, w którym zgłębiał temat bycia profesjonalnym tancerzem, a zarazem człowiekiem chorym na rzadką odmianę miopatii.

Fakt, że nie pasuję do żadnej szufladki, spowodował, że znalazłem się w przestrzeni „pomiędzy” – mówi Schiattarella. – Tam mogłem zgłębić nową estetykę i sposoby ruchu, a jednocześnie znaleźć nowe strategie ekspresji artystycznej. Jak można przekształcić ograniczenia w możliwości i słabość w siłę? Próbując udzielić odpowiedzi na te pytania, dyskutuję i rzucam wyzwanie tematowi mniej widocznej niepełnosprawności.

Trailer spektaklu

Spektakl powstał we współpracy z ROXY Birsfelden.

Udział Alessandra Schiattarelli na Brave Festivalu jest możliwy dzięki wsparciu Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung.

Inne propozycje tego dnia