IIL-Abilities

Kiedy:
sobota 14.07.2018
Godzina:
17:30
Gdzie:
Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa 1
Bilety:

35*/ 40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
fot. Holland Dance
Kanada/ Brazylia/ Holandia/ Korea Południowa

Międzynarodowa ekipa tancerzy breakdance, pod wodzą Kanadyjczyka Luki „Lazylegz” Patuellego, w tanecznych pokazach udowadnia, że żadna niepełnosprawność nie jest w stanie powstrzymać wewnętrznej determinacji i prawdziwej potrzeby ekspresji.

ILL-Abilities to najbardziej nietypowa na świecie grupa b-boyów, czyli tancerzy wykonujących na poły akrobatyczny breakdance – taniec, który narodził się w latach 70. w nowojorskim Bronksie wśród tamtejszych raperów, a potem podbił świat. Z różnych jego zakątków pochodzą właśnie członkowie międzynarodowego kolektywu ILL-Abilities. Stworzył go w 2007 roku montrealski tancerz i mówca motywacyjny Luca „Lazylegz” Patuelli, który na świat przyszedł z wrodzoną sztywnością stawów uszkadzającą jego nogi. Mimo choroby ćwiczył breakdance od 15 roku życia i opracował własny styl, w którym używa kul ortopedycznych i figur opartych na wyjątkowej sile mięśni rąk. Brał udział w kanadyjskich edycjach You Can Dance i Mam Talent.

Swój własny zespół stworzył, zapraszając podobnych do siebie nietuzinkowych zapaleńców z różnych krajów: ze Stanów Zjednoczonych, z Chile, Brazylii, Holandii i Korei Południowej. Wszyscy członkowie tego 8-osobowego zespołu zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami bądź niepełnosprawnością. Czy jest to proteza kończyny, 5 palców u obu dłoni zamiast 10 czy wrodzona głuchota. Każdy z tancerzy uprawia spektakularną odmianę breakdance’a dopasowanego do swoich specyficznych warunków fizycznych.

Swoje umiejętności prezentują na zawodach i pokazach breakdance’owych i udowadniają, że wszystko jest możliwe. Ich artystyczny potencjał wzbudza zachwyt i inspiruje widzów, którym imponuje ich nastawienie oraz wyjątkowy sposób tańca. Hasło, które im przyświeca, to: „No excuses. No limits” („Bez wymówek. Bez ograniczeń”), a zasada: „zmienianie wad w zalety”. Misja? Ambitna – „zdefiniowanie na nowo pojęcia niepełnosprawności poprzez umożliwienie poszczególnym jednostkom życia w sposób nieograniczony w danej społeczności”. Determinacja przyniosła sukcesy: w 2013 roku ILL-Abilities otrzymało nominację do nagrody Oliviera za „Outstanding Achievement in Dance”.
Dziś ILL-Abilities skłania do pozytywnego myślenia i motywuje, dzieląc się swoimi doświadczeniami w programach rozrywkowych oraz w spektaklach tanecznych na całym świecie. We Wrocławiu wystąpią w składzie: Luca „Lazylegz” Patuelli (Kanada), Lucas „Perninha” Machado (Brazylia), Samuel „Samuka” Lima (Brazylia), Jung Soo „Krops” Lee (Korea Południowa), Redouan „Redo” Ait Chitt (Holandia).
Podczas występu stoczą „breakdance battle” z polskimi tancerzami. Na Brave Festivalu poprowadzą też warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością (intelektualną i fizyczną).

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 

 

Inne propozycje tego dnia