Sekcja konkursowa BRAVE: Forbidden CINEMA

9.05.2016, godz. 10:00

7 filmów z całego świata zawalczy o główną nagrodę w przeglądzie filmowym BRAVE: Forbidden CINEMA.

Podczas nadchodzącej, odświeżonej edycji przeglądu filmowego BRAVE: Forbidden CINEMA we Wrocławiu, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie sekcja konkursowa. W jej ramach odbędą się pokazy 7 filmów z całego świata, które powalczą o głosy publiczności oraz główną nagrodę - 4000 Euro.

Przegląd BRAVE: Forbidden CINEMA odbędzie się w dniach 1-14 lipca we Wrocławiu.
 


Konkurs Forbidden Cinema to całkowita nowość i najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festival. Znalazło się w niej 7 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych dzieł z całego świata – od Gwatemali po Mali. Wszystkie one, niepokazywane w Polsce w szerokiej dystrybucji, wzbudziły sensację na świecie, zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, wywoływały zachwyt i dyskusje.

Filmy konkursowe – odważne formalnie lub tematycznie – prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów, przekraczają tabu. Jedne zostały stworzone przez artystów-dysydentów, takich jak Rosjanin Oleg Mavromatti (To nie jest kraj dla głupich ludzi), drugie wspierają walkę o swobodę w lokowaniu uczuć bez względu na plemienne tradycje (Tanna)  czy stan zdrowia (Paryż 5:59). Jeszcze inne przybliżają brzmienia zakazane w Iranie (Raving Iran) czy w Mali (Grajmy dopóki nas nie zabiją) albo portretują zakazanych czy raczej „nielegalnych” ludzi – wykluczonych dzisiejszego świata. Zobaczymy ich choćby w słynnym, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Fuocoammare, Ogień na morzu czy dotykającym procederu handlu ludźmi w Gwatemali, poetyckim Ixcanulu.

Zwycięzcą zostanie film, który zyska największe uznanie w głosowaniu publiczności. Powędruje do niego nagroda w wysokości 4000 euro.


Pełna lista filmów konkursowych:

Ixcanul, reż. Jayro Bustamante, Gwatemala, Francja 2015
Tanna, reż. Bentley Dean, Martin Butler, Australia, Vanuatu 2015
Grajmy dopóki nas nie zabiją, reż. Johanna Schwartz Wielka Brytania, Mali 2016
To nie jest kraj dla głupich ludzi, reż. Oleg Mavromatti, Rosja, Bułgaria 2015
Fuocoammare. Ogien na morzu, reż. Gianfranco Rosi, Włochy, Francja 2016
Raving Iran, reż. Susanne Regina Meures, Szwajcaria 2016
Paryż 05:59, reż. Olivier Ducastel, Jacques Martineau, Francja 2016