Nowy

Albino Revolution Cultural Troupe po raz pierwszy w Europie

1.06.2018, godz. 18:00
fot. Vaida Blazyte

Znamy kolejnych artystów tegorocznej edycji Brave Festival – do ich grona dołączyli albinosi z Tanzanii. To przedstawiciele Albino Revolution Cultural Troupe, działającej od blisko 20 lat formacji, dla której sztuka stała się narzędziem walki z ubóstwem i dyskryminacją osób dotkniętych bielactwem.

Populacja tanzańskich albinosów to grupa społeczna żyjąca nieustannie w cieniu strachu o własne życie. Nie tylko w Tanzanii, ale również w Kongo czy Burundi, wciąż żywa jest wiara w nadprzyrodzoną moc amuletów i mikstur, powstających z fragmentów ich ciał. Powszechnym zjawiskiem są porwania, okaleczenia i morderstwa albinosów. 


Grupa  Albino Revolution Cultural Troupe powstała w 2000 roku z inicjatywy artysty i albinosa z Dar es-Salaam - Tito Davida Ntanga. Obecnie w jej skład wchodzi 10 osób chorujących na bielactwo. Ich misją jest walka z uprzedzeniami oraz dokonanie, zawartej w nazwie grupy, społecznej rewolucji, która odmieni los tanzańskich albinosów. Aby przełamać istniejące stereotypy i edukować afrykańską ludność, artyści grają na tradycyjnych bębnach i śpiewają regionalne pieśni, opowiadając historie o dumie i akceptacji własnej inności.


Więcej informacji.